História

 

Folklórny súbor Krakovienka vznikol v roku 2002. Neskôr sa vyformovala zložka mladých tanečníkov a spevákov, ktorí na sklonku roku 2012 zakladajú občianske združenie "Tanečná skupina FS Krakovienka".

Dňa 8. novembra 2012 bol zaslaný členmi prípravného výboru návrh na registráciu občianskeho združenia „Tanečná skupina FS Krakovienka“ na Ministerstvo vnútra SR.

Ministerstvo vnútra SR dňom 21. novembra 2012 zaregistrovalo občianske združenie „Tanečná skupina FS Krakovienka“ pod spisovou značkou WS/1-900/90-404 63 v registri občianskych združení. Týmto dátumom oficiálne existujeme (narodili sme sa).

Ostalo vybaviť už len jednu oficiálnu formalitu a to pridelenie IČO. Štatistický úrad SR pracovisko ŠÚ SR v Trnave vybavilo túto žiadosť dňa 30. novembra 2012, kedy pridelilo nášmu združeniu IČO. Od tohto dátumu vyvíjame svoju oficiálnu činnosť.

V roku 2013 po generačnej výmene nastal nový smer  skupiny a FS získal registrovanú ochrannú známku. Súbor vedie Ing. Bohumil Tonkovič, o choreografiu sa stará  Tomáš Gasiorik a samozrejme každí člen súboru  prispieva nápadmi.

FS úspešne reprezentoval obec Krakovany na festivaloch na Slovensku ako aj v zahraničí. Za zmienku stojí Hontianska paráda 2013 Hrušov (okr. Veľký Krtíš), Adriatica folk fest 2013 Crikvenica (Chorvátsko), Genio folk festival 2014 Vinci (Taliansko), Horehronské dni spevu a tanca 2015 Heľpa, Macedonian sun 2015 Ohrid (FYROM - Macedónsko), Sunčev breg 2016 Nessebar (Bulharsko).

V roku 2016 Krakovienka v spolupráci s ZŠ Trebatice založila Detský folklórny súbor Kapustárik, v ktorom účinkujú deti z Trebatíc a okolia. Založenie tohto súboru malo niekoľko dôvodov, ale hlavným bolo a je prebudiť u detí a mladých ľudí lásku k tradičnej slovenskej ľudovej kultúre a vychovanie budúcej generácie pre FS Krakovienka.

V roku 2017 dostal súbor pozvánku na IX. European Championship of Folklore "EUROFOLK", ktoré sa uskutočnili na prelome júna a júla v bulharských mestách Nessebar, Sveti Vlas a Pomorie. V početnej konkurencii súborov z Európy ako jediný súbor hájil farby Slovenska. Z Majstrovstiev Európy si súbor odniesol zlatú medailu a titul Majster Európy 2017 v kategórii autentický folklór, špeciálnu cenu poroty a zároveň získal nomináciu Golden Orfeus na Majstrovstvá sveta. Po návrate domov boli ocenení Pamätným listom predsedu Trnavského samosprávneho kraja za vzornú a úspešnú reprezentáciu kraja. 

Od 01. janúára 2020 mení občianske združenie názov z Tanečná skupina FS Krakovienka na Folklórny súbor Krakovienka a zároveň mení sídlo a svoj domov nachádza súbor v obci Trebatice.